VI.BE

Steunpunt voor artiest
en muzieksector

Update fiscaliteit auteursrechten en forfaitaire kostenaftrek

Update fiscaliteit auteursrechten en forfaitaire kostenaftrek

Ben je artiest en maak je bij uitbetaling van opdrachten ook gebruik van betalingen in auteursrechten? Dan kan je voor inkomsten in 2026 niet langer beroep doen op de forfaitaire kostenaftrek zonder kunstwerkattest.

18.06.26

Nieuws

Inkomsten uit royalty’s, vergoedingen van beheersvennootschappen of vergoedingen voor werk in opdracht waarbij ook auteursrechten worden overgedragen kunnen allemaal gezien worden als inkomsten uit auteursrechten of naburige rechten. Deze inkomsten worden fiscaal beschouwd als roerende inkomsten en apart belast tegen een voordelig tarief van 15% roerende voorheffing. 

Tot voor kort genoot iedereen hierbij van een extra voordeel: een automatische forfaitaire kostenaftrek van 50% (en later 25%) op de eerste schijven. Hierdoor betaalde je in de praktijk maar belasting op de helft van je bedrag. Vanaf dit inkomstenjaar (2026) verandert dat volledig: die automatische kostenaftrek is voortaan exclusief voorbehouden aan wie een gewoon kunstwerkattest of een kunstwerkattest plus heeft (en dus niet voor artiesten met een kustwerkattest starter).

Ben je niet in het bezit van zo'n kunstwerkattest? Dan verlies je het recht op dit kostenforfait en houdt de fiscus aan de bron direct de volle 15% roerende voorheffing in op het volledige bedrag, waardoor je netto-inkomen uit auteursrechten wel kan dalen. Met deze nieuwe spelregels moet je nu al rekening houden bij elke uitbetaling en facturatie in 2026, met de definitieve afrekening in het aangiftejaar 2027. Val je uit de boot, dan kun je werkelijk gemaakte kosten nog wel aftrekken, maar moet je deze vanaf nu verplicht bewijzen met werkelijke facturen en bonnetjes in je belastingaangifte.

Voor persoonlijk advies op maat en begeleiding bij jouw specifieke fiscale situatie kun je altijd terecht bij de experts van Cultuurloket.

Ideal Acoustics

Reclame