
Mental Health Fund gesticht na vurige Grammy-speech van Chappell Roan
In haar Grammy-speech als Best New Artist gaf Chappell Roan een vurig betoog over loonszekerheid en verzekeringen voor artiesten – en de verantwoordelijkheid van labels om voor hun artiesten te zorgen. Enkele weken na haar speech richten Universal Music Group en Music Health Alliance nu samen het Mental Health Fund op.
Het Mental Health Fund van de twee organisaties – de één de grootste van alle drie major labels, de ander een zorgverzekeraar voor Amerikaanse muzikanten en artiesten – moet kwalitatieve informatie over mentale gezondheid verstrekken aan muziekprofessionals over de hele wereld, inclusief sectorverlaters. Volgens een persbericht zal het fonds in de eerste plaats zulke informatie en aanbevelingen bieden, maar kan het ook steunmaatregelen voor kosten aanbieden. UMG en de Music Health Alliance hadden daarbovenop al een samenwerking in de vorm van het Priority Healthcare Advocacy Program: dat verschaft artiesten van UMG gratis en vertrouwelijke informatie over gezondheidszorg.
De impact van Chappell Roan
Roan’s ontvangstspeech voor de Grammy voor Best New Artist stond volledig in het teken van opkomende artiesten en hun precaire financiële en mentale positie – zeker voor degene onder contract bij een label. Ze beëindigde haar toespraak met de gevleugelde woorden: “Labels, we got you, but do you got us?”
De artieste, die getekend is bij Island Records, een sublabel van UMG, kreeg daarop felle kritiek van muziekondernemer Jeff Rabhan, die onder meer de Clive Davis Institute of Recorded Music overzag – een bacheloropleiding voor muzikanten en ondernemers aan New York University. De kern van zijn kritiek is dat, ondanks muzieksectorwijde problemen met de verzekering en vergoeding van artiesten, labels niet optreden als werkgevers, maar als investeringsmaatschappijen. Het voorschot dat labels betalen voor studiotijd en promotiecampagnes, zouden artiesten in staat moeten stellen om hun plaat ten gelde te maken en zo hun eigen zorg te regelen. Volgens Rabhan moeten artiesten zichzelf ook sterker mobiliseren in netwerken en fondsen voor mentorprogramma’s en gezondheidszorg.
Als reactie doneerde Roan 25.000 dollar aan zo’n fonds voor opkomende artiesten; een actie die snel gevolg kreeg van artiesten als Charli XCX en Noah Kahan. Ook Ariana Grande riep labels al op om meer aandacht te hebben voor de mentale gezondheid van jonge artiesten en dat ook op te nemen in contracten.

Reclame